טיפים לאחסון פירות וירקות

בעזרת כמה פעולות פשוטות אפשר בקלות להאריך את חיי הפירות והירקות ולצמצמם באופן משמעותי את בזבוז המזון.                            

במיוחד בקיץ שפע הפירות והירקות הטריים יכול לסנוור ואנו ממהרים למלא את המקרר בכל הטוב הזה. לא פעם אנו חווים את האכזבה מכך שלאחר כמה ימים הפירות מרקיבים והירקות מצטמקים ובסופו של דבר אני נאלצים להשליך את הסחורה לפח האשפה.

בעזרת כמה פעולות פשוטות אפשר בקלות להאריך את חיי הפירות והירקות ולצמצמם באופן משמעותי את בזבוז המזון. ריכזנו עבורכם 9 טיפים בנושא אחסון נכון:

  1. עגבנייה- אל תכניסו אותה ישר למקרר מכוון שהקור שובר את המרקם שלה והופך אותה לקמחית. העדיפו לשמור אותה במקום קריר ומוצל.  הסירו את הגבעול שלה כדי שזה לא יירקב ויגרום לקלקול העגבנייה. העגבנייה פולטת אתילן, הורמון צמחי טבעי המזרז הבשלה, ולכן רצוי לאחסנה בנפרד. רגע לפני הפח: מומלץ לבישול רטבים או מרקים.
  2. מלפפון- אוהבים טמפרטורה של 10 מעלות ומכוון שבמקרר יש 4 מעלות כדאי לעטוף אותם בנייר סופג, להרחיקם מהעגבניות, לצרוך תוך 3 ימים.
  3. אבוקדו- את האבוקדו יש לאחסן במקום קריר ויבש זאת משום שקרני השמש גורמות להאצת תהליך ההבשלה. אם פתחתם את האבוקדו והוא לא מספיק בשל הניחו עליו פרוסת לימון עטפו בנייר אטום והניחו ליד תפוח עץ.
  4. חסה - מומלץ להפריד את העלים, לשטוף ולייבש טוב, לאחסן בקופסה סגורה מרופדת בנייר סופג, במקרר.
  5. עשבי תיבול- עשבי תיבול יירקבו תוך יום יומיים וגם אם יישארו בחוץ יסבלו מתהליך ריקבון, ולכן שימו את עשבי התיבול בכוס מים, כסו בשקית פלסטיק ואיטמו את השקית עם גומייה. הניחו בצל והעשבים יישארו טריים גם אחרי שבוע. עשבי תיבול מסוימים כמו פטרוזיליה, שמיר וכוסברה אפשר להקפיא קצוצים במיכל סגור.
  6. תפוח אדמה- במקום חשוך וקריר, אבל לא במקרר. הקור והלחות שבמקרר יגרמו לעמילן שבתפו"א להפוך לסוכר, מה שיפגע בטעם ובמרקם שלהם. מומלץ להכניס לשקית נייר (שהיא פחות אטומה מאשר שקית ניילון). יש להניח אותם הרחק מבצלים ותפוחי עץ, גז האתילן שהם מפרישים עלול לגרום לתפו"א להנביט. רגע לפני הפח: להוריק חלקים שהוריקו או רקובים ולהשתמש בשאר.
  7. בננות- מומלץ להפריד  לחלוטין אחת מהשנייה (לא להניח כאשכול), ולעטוף כל קצה בננה בניילון נצמד. פעולה זו תפחית את פליטת גז האתילן של הבננה, ותהליך ההבשלה יהפוך לאיטי יותר. ברגע שהבננות הגיעו למצב הבשלה אידיאלי ניתן להעבירן למקרר, להגנה מפני ריקבון למשך זמן ארוך יותר. רגע לפני הפח: אפשר לחתוך את הבנות ולהקפיא ולהוציא כאשר מתחשק שייק פירות
  8. תפוחי עץ- כדי למנוע הזדקנות יש לשמור בטמפרטורה הנמוכה ביותר במקרר, ועדיף בשקית פלסטיק לא אטומה כדי למנוע איבוד משקל. תפוחי עץ יכולים להישמר באיכות מצוינת במקרר למשך עשרה ימים. מומלץ להימנע מלהשאיר תפוח חתוך במקרר כי הוא נוטה להשחים במהירות, ואם בכל זאת רוצים לעשות זאת רצוי לטפטף עליו מספר טיפות של מיץ לימון. תפוחי עץ פולטים אתילן ולכן כדאי לאחסן אותם בנפרד מפירות וירקות אחרים. רגע לפני הפח: תפוחים בשלים נהדרים בבישול ואפייה.
  9. אבטיח- במקרר עד שבוע ימים. במידה ולא סיימתם את האבטיח כולו, מומלץ לעטוף בניילון נצמד ולהחזירו למקרר. איך לבחור אבטיח שיאריך ימים: האבטיח צריך להיות בעל גוון מבריק. צבע דהוי מעיד על אחסון ממושך. לכל אבטיח ישנו כתם בהיר אחד הכרחי שנוצר באזור המגע של האבטיח עם הקרקע. אם מזהים כתמים נוספים, צהובים או דהויים מדובר באבטיח שחווה חשיפה מאוד ממושכת לשמש, אשר גורמת לירידה באיכותו. עוקץ של אבטיח צריך להיות בצבע ירוק ורענן מעיד על אבטיח טרי צריך לבחור אבטיח מוצק ככל שניתן. צורתו צריכה להיות סימטרית ככל שניתן, עגולה או אובלית. מבנה זה מעיד על התפתחות תקינה של הפרי. בעת הטפיחה על האבטיח צריך לשמוע צליל נקי.

המאמר נכתב בשיתוף עם The Natural Step Israel 

לקבלת טיפים נוספים לאחסון אופטימלי של מזון כנסו לכאן וקבלו רעיונות שיעזרו לכולנו לצמצם את ביזבוז המזון

שתף את הדף